CHKO Žďárské vrchy - Harusák

CHKO Žďárské vrchy

CHKO Žďárské vrchy

Harusův kopec je součástí Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, která se rozkládá na území okresů Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chrudim a Svitavy. V jejím krajinném rázu formovaném od středověké kolonizace někdejšího hvozdu se prolínají pole a louky se zalesněnými hřbety, malebně začleněnými rybníky i venkovským osídlením s prvky horácké lidové architektury. Typickým krajinným prvkem oblasti jsou rovněž rulové skalní útvary. Nejvyšším vrcholem je Devět skal (836 m).


Vysočina life and nature

Žďárské vrchy na magických fotografiích Petra Lemberka - Vysočina life and nature. Více fotografií od tohoto autora ke zhlédnutí zde.

Vysočina Life and Nature: Nad Vlachovicemi u Nového Města na MoravěVysočina Life and Nature: Louka jako hladinaVysočina Life and Nature: Křižánky na NovoměstskuVysočina Life and Nature: Zlatý podzim na Zelené hořeVysočina Life and Nature: Ráno na Velkém DářkuVysočina Life and Nature: Blatiny a Drátenická skála na NovoměstskuVysočina Life and Nature: Podzimní paprsky v mlzeVysočina Life and Nature: Barevný podzim u Nového Města na Moravě



Foto Aneta Ležáková

Skokanské můstky

Stejně jako většina kopců i Harusův kopec má své kopce sousedy. Jedním z nich je Šibenice - vrchol u Nového Města na Moravě. Nazývá se tak údajně proto, že se zde ve středověku nacházelo Novoměstské popraviště. V současné době se na svahu Šibenice nacházejí dva skokanské můstky s konstrukčními body 53 a 28 metrů. Jsou dobře viditelné ze silnice od Nového Města ve směru Radňovice a Žďár nad Sázavou. Mají nerezovou stopu a doskočiště pokryté plastem.